Едно от въздействията на климатичните промени е увеличаването на броя и интензитета на екстремните метеорологични явления. Въпреки че е трудно да се свърже дадено метеорологично явление с изменението на климата наблюдаваните тенденции, теоретичното разбиране за климатичната система и компютърните модели показват, че глобалното затопляне увеличава риска от подобни явления. Действително повишаването на температурите, увеличаването на количеството водни пари в атмосферата и промените в циркулацията на атмосферата влияят пряко върху топлинните вълни и периодите с екстремни валежи. Статистиките показват, че броя и интензитета на подобни екстремни явления се увеличава през последните години.
Икономическото и социалното въздействие е огромно. Според ФАО природните бедствия са причинили щети за 1500 милиарда долара за 10 години и са причинили смъртта на 1.5 милиона души. Цифрите се увеличават: сега, всяка година се причиняват щети за около 250-300 милиарда долара.
Най-засегнатите райони са развиващите се страни. Според German Watch от десетте най-засегнати държави между 1995 г. и 2014 г. девет са били в групата на държави с ниски доходи или с ниски и средни доходи.
За повече информация:
- Глобална платформа с данни за рисковете на UNEP
- Център за климатични и енергийни решения – екстремни метеорологични явления и климатични промени
- Карта на екстремните метеорологични явления на NOAA
- Carbon brief – Приписване на екстремни метеорологични явления на климатичните промени
- German watch – Глобален индекс на риска за климата 2016: кой страда най-много от екстремните метеорологични явления