Световното население се очаква да нарасне до почти 10 милиарда през 2050 г. и 11,2 милиарда през 2100 г. Повече от половината от това нарастване се очаква да се случи в Субсахарска Африка (на юг от Сахара), където вече една четвърт от населението е недохранено. Както съобщава WRI, като се има предвид нарастването на населението и промените в диетите, светът ще трябва да произведе 69% повече калории за храна през 2050 г. в сравнение с 2006 г.
Климатичните промени усложняват значително проблема. Необичайно високи или ниски температури и екстремни метеорологични явления като суша, наводнения и тропически бури причиняват големи щети на селското стопанство.
Всъщност ФАО изчислява, че в развиващите се страни селскостопанският сектор поема 25% от всички икономически щети, причинени от бедствия, асоциирани с климата. В дългосрочен план повишаването на морското равнище, увеличаването на средните температури и промяната на водния цикъл, предизвикани от глобалното затопляне, ще повлияят на производството на храни на световно равнище.
За повече информация:
- WRI – Обяснение на глобалното предизвикателство за хранителните продукти
- WFP – въздействието на климатичните промени върху продоволствената сигурност
- ФАО – Въздействието на бедствията върху земеделието и продоволствената сигурност
- WFP и UK Met Office – Карта на уязвимостта за продоволствената сигурност и лиматичните промени
- Глобален индекс на продоволствената сигурност