Четирима младежи от За Земята се включиха в обучение на тема “Мирен активизъм” организирано от Friends of the Earth Cyprus в град Лимасол, о-в Кипър.
Между 12 и 19 октомври двадесет и трима любознателни, нахъсани и артистични участника представиха шест страни – България, Гърция, Кипър, Ирландия, Швеция и Румъния. От България се включиха Кристиян, Петя, Силвия и Мира, който са ангажирани със създаването на младежка природозащитна организация към За Земята.
Обучението включваше презентации за различните организации от европейската мрежа Young Friends of the Earth, участващи в обучението. Благодарение на споделения опит, младежите се запознаха с някои от най-критичните екологични проблеми в различните страни, какви мерки се вземат за тях и как обществото реагира на различните ситуации. Група местни лектори говориха по темите за незаконното бракониерство на птици, защитените територии в НАТУРА 2000, енергийната ефективност и ГМО продуктите.
В семинари за улично театрално изкуство младежите подготвиха две мирни акции, които се проведоха на 17 и 18 октомври по централните площади на град Лимасол след неуморно планиране и репетиции.
Първата бе насочена срещу нелегалния лов на птици в Кипър (най-вече червеношийката и голямото черноглаво коприварче). Взелите участие в нея се превъплътиха в ролята на Ambelopoulia – традиционно ястие (вече масово отхвърлено от жителите на Кипър, но не и от туристите), приготвено на скара от мариновани или варени пойни птици. По време на акцията екип от представители на Friends of the Earth Cyprus раздаваше флаери с повече информация за бракониерството. Наблюдателите станаха съпричастни с постановката и бяха любопитни да разберат повече за проблема.
Втората акция беше на тема “Сложете етикет на храните съдържащи ГМО” – който да дава възможност за съзнателен избор на продукти с или без ГМО. В уличното представление бяха изобразени слепотата на хората относно съдържанието на храната и желанието на активистите за повече информация на етикетите на хранителните продукти.
Въпреки различните си идеи, с компромиси и търпение, довели до отлична работа в екип, младежите успешно проведоха двете акции.
Наред с обучението, младите активисти опознаха топлия, колоритен остров, като посетиха прекрасното село Акротири с автентична работилница за ръчно плетени кошници. Беше посетен и образователен природен център с множество артефакти и макети на разнообразни видове растения, птици и животни от праисторически времена до днес. Представител на този образователен природен център демонстрира метод на опръстеняване, който способства изучаване на птиците, при който те се маркират чрез поставяне на свръхолекотени пръстени с уникален идентификационен код на краката им.
Видео и снимки от акциите, както и мнението на младежите за активизма, можете да видите на този линк.
Включете се в Млади приятели на Земята, за да участвате в подобни образователни обмени в цяла Европа.