Емисиите на парниковите газове породени от човешката дейност директно влияят на околната среда и метеорологичните условия на планетата. Настоящата концентрация на парникови газове в атмосферата е около 430 ppm (particle per million – части на милион) еквивалент на въглероден диоксид (CO2 equivalent). Глобалните нива на концентрация на CO2 са преминали 400ppm, докато от времето на индустриалната революция са били само 280 ppm, а безопасното ниво е определено на 350 ppm от повечето учени климатолози. Доказателствата са ясни: човешката дейност е отговорна за това рязко увеличение, безпрецедентно бързо в световната история.
Цената за стабилизиране на концентрацията на парникови газове до максимум 500-550 ppm CO2 се оценява на около 1% от световния годишен БВП. Тя е висока, но и нищожна в сравнение с очакваните загуби при липса на по-нататъшни действия за справяне с климатичните промени: ОИСР изчислява, че до 2100 г. загубите на БВП ще бъдат между 2 и 10%. Според Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA), удвояването на дела на възобновяемите енергийни източници би намалило паричните измерения на външните разходи, свързани с използването на изкопаеми горива, най-малко с 1,2 трилиона долара годишно (4,4 трилиона до 2030 г.) и ще спаси до 4 милиона животи годишно.
От друга страна, според научното списание Nature, за да се задържи глобалното затопляне под 2 ° C, 82% от запасите от въглища, 49% от газа и 33% от нефта трябва да останат да се съхраняват в недрата на земята.
За повече информация:
- Heede R., „Проследяване на антропогенните емисии на въглероден двуокис и метан до производителите на изкопаеми горива и цимент, 1854-2010„
- Интерактивна карта, показваща компаниите, отговорни за изменението на климата
- Доклад Carbon Majors 2017: 100 производители на фосилни горива и близо 1 трилион тона емисии на парникови газове
- Екологичен атлас на справедливостта – Газификация в Нигерия
- The Guardian – Оставете изкопаеми горива, погребани за предотвратяване на изменението на климата
- Международна енергийна агенция (IEA) – Световна енергийна прогноза за 2012 г. World Energy Outlook