От 14 до 17 януари в Берлин се проведе стратегическа среща на работната група по Храна и Земеделие към мрежата Млади Приятели на Земята Европа. В срещата имаше представител на Млади За Земята, които са част от мрежата. Ето и разказът на Кристиян Найденов:
Подобни срещи служат не само за прегрупиране и взимане на решения за текущи и бъдещи кампании, но и за срещи с активисти от други държави. По този начин човек определно открива нови идеи и получава още повече вдъхновение за работата си или изобщо за живот. Освен това, дестинацията на срещата също е определяща и крие много възможности. В случая Берлин предостави на групата ни много интересни събития и места.
Първото място, което посетихме беше една от многото градски градини в немската столица – Prinzessinnen garten (ето и кратко видео). Историята тук е прекално положителна. На мястото на градината е имало малък МОЛ, който обаче не е просъществувал дълго и е бил заличен. За отрицателно време обаче площадката със строителни остатъци се напълнила и с други битови отпадъци. Не след дълго група ентусиасти наемат мястото с идеята да го превърнат в градина където да отглеждат плодове и зеленчуци. Идеята им обаче прераства в нещо много по-голямо. В момента там освен множество различни плодове, зеленчуци и растения, има кошери, отглеждат гъби в дънери, има място за компостиране, а също и барче, което през топлото време посреща музика, веселби и хубави емоции. Освен това градината предоставя няколко работни места (включително за местния градинар), много възможности за доброволчество и пространство за изработване на всякакви неща най-често от различни остатъчни материали или „боклуци“ както ги наричат някои хора.
На следващата вечер посетихме Schnippeldisco организирано от Slow Food Youth Deutschland и младежката екологична мрежа BUND Jugend. Шнипелдиско е съчетание на приятното с полезното преди нещо голямо да се случи. Докато неизвестен за мен Dj пускаше музика, присъстващите (а те бяха много) се забавляваха белейки и режейки картофи, моркови, чесън, лук, цвекло, зеле и тиква, разбира се не и без консумацията на бира и греяно вино. Други пък приготвяха сандвичи. Всичко това щеше да се превърне в храна за участниците в демонстрацията срещу ТТИП, която щеше да се случи на следващия ден.
Снимки
Видео от стари издания на Шнипелдиско
А това беше и следващото събитие, в което нашата група взе участие. Имахме честта да сме част от 23,000 души протестиращи срещу Трансатлантическто търговско споразумение между САЩ и ЕС, наред с още 130 трактора притежание на фермери дошли да изразят мнението си за ТТИП. Навсякъде имаше банери, плакати, знамена и страшно много музика, която сгряваше хората в този минуспетградусов ден. Честно да си кажа имах чувството, че съм по-скоро на движещ се по улиците фестивал с много шарени хора облечени в най-различни костюми, отколкото на протест. Полиция почти нямаше, но за сметка на това имаше много екотоалетни, но от истинските – от дърво и с трици.
Видео
Видео2
След протеста се насочихме към сградата на Фондация “Хайнрих Бьол”, която беше предоставила пространството си за да могат демонстрантите да си отдъхнат и да хапнат топла супа.
Вечерта прекарахме в едно училище, което беше приютило за демонстрацията млади активисти от различни краища на Германия. А освен много био бира, програмата предложи различни работлници, в които се включихме чрез размяна на семена.
По този начин премина атрактивната част на стратегическата среща на работната ни група. Останалото време прекарахме в къща за гости, където обсъждахме плановете си за 2016 – да спрем ТТИП; по какъв начин да накараме хората да купуват повече местна храна, да отглеждат билки и подправки вкъщи, да компостират и да не пазаруват от големите компании и магазини като Макдоналдс, Кауфланд, Карфур, Била и т.н. Разбира се, наивно беше да си мислим, че е възможно да се справим с това огромно предизвикателство, но пък мисленето в тази посока определено е полезно! Не правя сравнение със ситуацията тук в България, не си казвам, че там е по-организирано и има повече хора, но си мисля през цялото време, че определно има какво да научим от различните движения там и задължително трябва да „крадем“ идеи!